Charles Explorer logo
🇨🇿

NEOBVYKLÝ NÁLEZ SOV PÁLENÝCH A DALŠÍ ZVÍŘECÍ KOSTI Z HROBKY AS 91 (ABÚSÍR, EGYPT). UNUSUAL FIND OF BARN OWLS AND OTHER ANIMAL BONES FROM THE TOMB AS 91 (ABUSIR, EGYPT)

Publikace na Filozofická fakulta |
2017

Abstrakt

V jižním Abúsíru, jižně od Kaaperovy mastaby (AS 1) byla na podzim r. 2016 během expedice Českého egyptologického ústavu odkryta jiná staroříšská hrobka, AS 91, respektive její zbytky. Stavba byla totiž značně poničena.

Superstruktura již prakticky neexistovala, zachovány zůstaly pouze fragmenty východní a jižní zdi. V podzemní části objektu byly zachyceny tři šachty; dvě z nich však byly nedokončené.

Třetí šachta, 10,5 m hluboká, obsahovala nedostavěnou pohřební komoru s obdélníkovitou jámou vyhloubenou uprostřed. Z lidského pohřbu se dochovala pouze kostěná drť; mumie byla patrně poškozená nejen během rabování zlodějů.

Hrobku můžeme předběžně datovat do přelomu 4./5. dynastie, k jejímu vyloupení došlo zřejmě ještě během starověku. Následnou dobu demolice hrobky je ještě obtížnější zařadit; mohlo k ní dojít jednorázově i postupně v průběhu času.

V jižní části pohřební jámy byl učiněn neobvyklý nález v podobě pozůstatků dvou koster sov pálených. Oba ptáci - dle rozměrů kostí končetin se jednalo o dva samce - leželi na sobě, s hlavami směřujícími na západ.

Na rozdíl od ostatních osteologických nálezů z pohřební komory (mikrofauna pocházející z potravy sov i menší soubor zvířecích kostí spojených s činností člověka) byly kostry sov tmavě pigmentovány. Toto zabarvení můžeme pravděpodobně spojit s existencí ztvrdlého bahna objeveného v pohřební jámě.

Vzhledem ke způsobu uložení i k dalším okolnostem nálezu se zdá, že oba opeřenci byli do jámy naaranžováni záměrně; interpretace nálezu je však tradičně problematická.