Monografie Dětská kardiochirurgie podává souhrn současného stavu znalostí a zkušeností s chirurgickým léčením vrozených vad u dětí, dosažených na jednom pracovišti s celostátní působností v Dětském kardiocentru v Praze - Motole. Kniha je věnována všem, kdo se zabývají problematikou léčení dětí s vrozenou srdeční vadou od narození do dospělosti, především mladým lékařům, zdravotním sestrám a kardiologům v terénu, kteří se podílejí na ošetřování těchto dětí a zajímají se o problematiku jednotlivých vrozených srdečních vad, operační techniku jejich rekonstrukce i možné pooperační komplikace, reziduální nálezy a dlouhodobé výsledky po operaci.
V knize jsou popsány všechny operační metody užívané v sou časnosti, ale i ty starší, z nichž řada byla nahrazena postupy novými. Důvodem je skutečnost, že pacienti, kteří byli operováni pro vrozenou vadu často v novorozeneckém věku nebo později v dětství dříve používaným operacemi, se dožívají dospělosti s dobrým funkčním stavem oběhu a dobrou kvalitou života.
O tyto operované pacienty pečují v terénu dětští kardiologové, kteří je však musí předat později kardiologům pro dospělé, zejména ty, kteří mají reziduální cirkulační problémy, které je nutné vyřešit v dospělosti. Kniha přispívá do fondu současných znalostí v oboru dětské kardiochirurgie u nás a prezentuje i její dobrou úroveň ve světě, zaznamenanou i v mezinárodní Evropské databázi.