Charles Explorer logo
🇨🇿

Recenze: Bazalová, B. Autismus v edukační praxi

Publikace na Fakulta humanitních studií |
2017

Abstrakt

Poruchy autistického spektra (dále jen PAS) jsou jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje, která se v posledních desetiletí dostává do centra zájmu odborníků v oblasti medicíny, psychologie i pedagogiky. O vzrůstající popularitě hovoří nejen četné publikace, které o PAS byly napsány, ale též rozsáhlé výzkumy a množství natočených reportáží, dokumentů a filmů.

Nicméně i přes to, jsou PAS stále obestřeny tajemstvím, celou řadou mýtů, domněnek a nepochopení ze strany veřejnosti. Děti, žáci i dospělé osoby s PAS jsou tak vystaveni celé řadě problematických situací.

Nejen, že společnost nerozumí podstatě jejich problému a tudíž i jejich reakcím, ale i oni špatně rozumí společnosti, neboť svět, ve kterém se nalézají, pracuje s jinými pravidly, než jakým rozumí oni sami. K tomu, aby lidé s PAS porozuměli životu ve společnosti, potřebují podporu, která jim ukáže cestu mezi okolím a jejich vnitřním světem.

Takovou podporu nejčastěji získávají ze strany rodiny. Nicméně současná literatura, která popisuje PAS je určena zejména studentům, odborníkům a vědcům.

Pro rodinné příslušníky však tyto informace mohou být často nesrozumitelné, komplikované a ne vždy potřebné. Rodič nebo jiná blízká osoba potřebuje praktické, stručné a jasné informace, které ideálně mohou ihned aplikovat.

Taková publikace doposud na českém trhu chyběla. Předkládaná publikace tedy umožňuje vyplnit tuto mezeru v literatuře.