Charles Explorer logo
🇨🇿

Stearoyl-koenzym a desaturasa jako terapeutický cíl metabolických chorob

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2017

Abstrakt

Stearoyl-CoA desaturasa (SCD) patří mezi skupinu enzymů zvaných desaturasy, které se vyskytují téměř ve všech organismech. Desaturasy katalyzují přeměnu jednoduché vazby na dvojnou (desaturaci) v uhlíkovém řetězci mastných kyselin (fatty acids = FA).

Procesem desaturace vznikají s nasycených FA nenasycené FA, působením SCD vznikají mononenasycené FA (monounsaturated FA = MUFA). Obecně acyl-CoA desaturasy jsou nehemové enzymy obsahující železo, tzv. smíšené oxidázy, využívající cytochrom b5 a cytochrom-b5-reduktasu+NADPH+H+.

Savčí desaturasy jsou schopny zavádět za účasti kyslíku dvojnou vazbu v polohách C4, C5, C6 a C9 a jsou označovány jako Δ4-, Δ5-, Δ6- a Δ9-desaturasy. V rostlinách přítomné desaturasy Δ12 a Δ15 jsou zdrojem esenciálních FA (EFA), které savčí systém nedokáže vytvořit.

Lidské buňky exprimují dvě isoformy - SCD-1 a SCD-5 (Paton a Ntabi 2009). Nejčastější isoformou je SCD-1 , která je za fysiologických podmínek exprimována především v játrech a tukové tkáni (bílé i hnědé), dále v mozku, srdci, játrech. Úloha stearoyl-CoA desaturasy ve fysiologických i patofysiologických procesech je v poslední době velmi diskutovaným tématem.

Tento enzym se nachází na endoplasmatickém retikulu a katalyzuje biosyntézu MUFA. Přednostními substráty jsou palmitoyl- a stearoyl-CoA, které jsou přeměňovány na palmitoleoyl- a oleoyl-CoA.

Mononenasycené FA hrají roli v mnoha fysiologických i patofysiologických dějích. Mononenasycené FA jsou substráty pro synthesu triacylglycerolů, fosfolipidů, či esterů cholesterolu.

Kyselina olejová hraje důležitou roli v mozku při regulaci příjmu potravy, kyselina palmitolejová produkovaná tukovou tkání působí jako tzv. lipokin regulující celotělový lipidový metabolismus. Mononenasycené FA se také účastní signální transdukce a buněčné diferenciace.

Tento jejich vliv na procesy apoptosy a mutagenese je důležitý pro patogenesi nádorových onemocnění.