Předkládaný příspěvek analyzuje vývoj československého spotřebního družstevnictví v letech 1953 - 1956. V této době byl i přes odpor družstevních orgánů zaveden systém slepě kopírující sovětský (v té době již ovšem v samotném SSSR částečně zastaralý) vzor, spočívající v rozdělení sfér mezi státním a družstevním obchodem (státní obchod ve městech, družstevní na venkově) a rozbití dosavadní organizační struktury do systému malých venkovských spotřebních družstev (tzv. selp).
Hospodářské výsledky těchto malých družstev byly natolik špatné, že ji ž v roce 1956 muselo dojít k obnovení původního systému okresních družstev. Vzhledem k hospodářským výsledkům zůstal nesplněn i politický úkol spočívající v podpoře JZD a propagaci družstevnictví na vesnici.
Autor se zamýšlí nad skutečnými příčinami zavedení systému selp v roce 1953 a dospívá k závěru, že se jednalo o výsledek vrcholící sovětizace (a stalinizace) československého hospodářství a společnosti, stejně jako o nástroj definitivní disciplinace zbytků autonomního československého (resp. českého) družstevnictví. Příspěvek přináší náhled do vývoje jedné části obchodu a družstevního hnutí v ČSR v uvedených letech, může sloužit také jako demonstrace postupů při sovětizaci československého vnitřního obchodu.