Východiska: Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP periodicky monitoruje názory občanů na vybrané aspekty činností všeobecných praktických lékařů. Tato publikace navazuje na předchozí výstupy průzkumů provedených v roce 2014 a 2015.
Cíl a metodika: Cílem výzkumu bylo zjistit, jaké jsou názory občanů ČR na některé aspekty práce všeobecných praktických lékařů (VPL). K provedení reprezentativního sociologického výzkumu občanů ČR byla zvolena metoda řízeného rozhovoru tazatele s respondentem (face-to-face), realizovaná profesionální agenturou.
Výsledky a závěry: V rámci reprezentativního sociologického výzkumu bylo dotazováno 1841 občanů. Závěry výzkumu jsou reprezentativní pro občany ČR z hlediska jejich pohlaví, věku a regionu (kraje).
Občané jsou ve velké většině s péčí a časem, který jim věnuje v průběhu jejich vyšetření VPL spokojeni, negativní stanovisko zaujímá (7,2 %) z nich. Též jsou spokojeni s prací zdravotní sestry, působící v ordinaci VPL, negativní stanovisko zaujímá jen (5,5 %) z nich.
Dle občanů ČR nevyužívá 12,2 % VPL při LPP (léčebně-preventivní péči) IT technologie a 86,7 % z nich uvádí, že se VPL, kteří při své práci používají IT technologie, v průběhu vyšetřování věnují svým pacientům přiměřeně nebo zcela. V současné době se 41,8 % občanů v ČR staví k využívání e-receptu negativně (zasílání e-mailem nebo na mobilní telefon).
Obdobně se 40 % občanů staví negativně k možnosti sdílení informací o jejich zdravotním stavu v elektronické podobě jinými lékaři nebo zdravotnickými zařízeními. Většina občanů ČR (84,7 %) se domnívá, že kvalita a dostupnost lékařské péče je lepší ve velkých městech než v menších městech či na vesnicích a 75,1 % se staví pozitivně k finančnímu zvýhodnění lékařů působících na venkově, a to i z důvodu, že se z větší části přiklánějí k tomu, že je výhodné, pokud jejich VPL žije ve stejné obci (čtvrti) jako oni.
Kvalita poskytované péče ve spádových nemocnicích ve srovnání s minulostí je hodnocena občany z větší části jako lepší.