Charles Explorer logo
🇨🇿

Psychometrické vlastnosti české verze Osobnostního inventáře pro DSM-5: vnitřní konzistence, validita a rozlišovací schopnost nástroje

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2017

Abstrakt

Cíle. V Alternativním DSM-5 modelu pro poruchy osobnosti je diagnóza specifických poruch osobnosti stanovena na základě posouzení dimenzionálních osobnostních rysů sdružených do 25 aspektů "nižšího řádu" a 5 oblastí "vyššího řádu".

K posouzení je používán Osobnostní inventář pro DSM-5 (PID-5). Cílem studie bylo ověřit psychometrické vlastnosti (vnitřní konzistenci, validitu a rozlišovací schopnost) PID-5.

Soubor a metoda. Souboru dobrovolníků z běžné populace (n = 351) a klinickému souboru psychiatrických pacientů (n = 143) byl PID-5 administrován skupinově a individuálně formou tužka-papír a prostřednictvím online sběru dat. 33 respondentů vyplnilo dotazník dvakrát pro ověření test-retestové reliability.

Hypotézy. Bude prokázána vnitřní konzistence oblastí PID-5, jejich stabilita v čase a konvergentní validita.

Dále budou prokázány signifikantní rozdíly u jednotlivých oblastí nástroje mezi oběma soubory. Statistické analýzy.

Data byla analyzována pomocí paralelní analýzy, Pearsonova korelačního koeficientu, t-testů a ROC analýzy. Výsledky.

Výsledky studie prokázaly výbornou vnitřní konzistenci i uspokojivou reliabilitu oblastí PID-5 v čase. Jednodimenzionální struktura nástroje se potvrdila pro 22 z 25 aspektů.

Konvergentní validitu potvrdily signifikantní korelace aspektů všech pěti sledovaných oblastí v rozmezí r od 0,53 do 0,65 pro soubor z běžné populace a r od 0,43 do 0,66 pro klinický soubor. U čtyř z pěti sledovaných oblastí byly prokázány významné rozdíly v testových skórech mezi oběma soubory.

Absolutní hodnota síly efektu d v rámci 95% CI se pohybovala od 0,74 do 1,34 a svědčí o dobré rozlišovací schopnosti metody. Limity studie.

Rozdílné formy administrace dotazníků, převaha studentů v souboru z běžné populace a rozdílné časové rozestupy mezi testem a retestem.