Ateroskleróza, resp. kardiovaskulární onemocnění představují nejčastější příčinu morbidity a mortality. Jedním z klíčových rizikových faktorů je LDL (low density lipoprotein) cholesterol.
V současné době nejsme dostupnou hypolipidemickou terapií schopni maximálně snížit koncentraci LDL cholesterolu, a tím minimalizovat kardiovaskulární riziko všech pacientů. S nástupem nové terapie v podobě inhibice PCSK-9 (proprotein konvertáza subtilisin/kexin typ 9) dochází k dalšímu snížení hodnot LDL cholesterolu, a tím i kardiovaskulárního rizika.
Jedním ze zástupců inhibitorů PCSK-9 je evolokumab. V předkládané studii FOURIER došlo ve větvi léčené evolokumabem ke snížení hodnot LDL cholesterolu o 59 % na 0,78 mmol/l a výskyt primárního cílového ukazatele (kardiovaskulárního úmrtí, infarktu myokardu, cévních mozkových příhod, hospitalizací pro nestabilní anginu pectoris nebo koronární revaskularizace) byl 12,6 % ve větvi léčené evolokumabem a 14,6 % v placebové větvi (p < 0,0001).
Během studie nebylo ani při velmi nízkých hodnotách LDL cholesterolu zaznamenáno zvýšení jakýchkoliv bezpečnostních rizik v aktivně léčené větvi. Těmito výsledky je studie průlomová a otevírá novou budoucnost v oblasti kardiovaskulární prevence.