Charles Explorer logo
🇨🇿

Štítná žláza a infertilita

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2017

Abstrakt

Tyreoidální hormony zásadně ovlivňují růst a diferenciaci tkání plodu. Mateřský tyroxin je nezbytný pro vývoj plodu i pro bezproblémový průběh těhotenství.

Stále však trvá rozpor mezi některými odbornými stanovisky v odpovědi na otázku, zda je pro odhalení špatné funkce štítné žlázy v těhotenství vhodnější doporučovat cílený, nebo univerzální screening a jaké laboratorní testy by měly být zvoleny. Všeobecná shoda existuje nad závěry o nezbytnosti léčby klinické hypotyreózy a/nebo klinické hypertyreózy v těhotenství.

Nicméně četné studie prokázaly vazbu těhotenských problémů i se subklinickou hypotyreózou a hypotyroxinemií. Záchyt subklinických forem je však bez laboratorního vyšetření nemožný.

Pokud vycházíme z fyziologické funkce štítné žlázy během těhotenství, hodnocení vyšetření hormonů štítné žlázy má být ve vazbě k referenčním hodnotám pro jednotlivé trimestry, součástí diagnózy má být i vyšetření protilátek proti štítné žláze. Pozitivita totiž odhalí ženy rizikové pro onemocnění štítné žlázy v těhotenství.

Porucha štítné žlázy je běžné, snadno odhalitelné a efektivně léčitelné onemocnění bez zvláštních rizik léčby, doporučujeme proto včasné vyšetření hodnot TSH, TPO, eventuálně FT4 a Tgab (před 10. týdnem) všem těhotným. Adekvátní zásobení jodem je důležité před těhotenstvím i v jeho průběhu, dostatečný přísun jodu je podmínkou normální funkce štítné žlázy matky i plodu.

Na příkladu dvou kazuistik autorka dokládá význam pečlivé anamnézy, somatického a laboratorního vyšetření u těhotných žen.