Charles Explorer logo
🇨🇿

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2010, 2013 a 2017: nové strany na vzestupu?

Publikace na Matematicko-fyzikální fakulta, Fakulta sociálních věd |
2017

Abstrakt

Výraznější úspěch nových politických stran je v České republice signifikantní od momentu tzv. "volebního zemětřesení" ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (dále jen PS) v roce 2010. Předčasné volby do PS 2013, a i následné volby o 4 roky později ukázaly a potvrdily, že noví političtí aktéři se dokáží prosadit velmi výrazně, a zároveň jsou schopni se přenést i přes více či méně závažné vnitřní problémy.

Výsledkem toho pak je zásadní proměna stranického systému a posun stranické soutěže. Cílem tohoto příspěvku je zaměřit se na širší změny, které s sebou úspěch nových stran přinesl.

Ať už se jedná o Věci veřejné, TOP 09, anebo později o ANO 2011, Úsvit přímé demokracie, či Svobodu a přímou demokracii, a Českou pirátskou stranu, ve všech případech platí, že se jednalo o projekty ve volbách prvního řádu úspěšné, byť ne vždy tomu tak bylo hned na první pokus. Tato vícepřípadová komparativní studie v první části přinese analýzu vývoje dynamiky stranického systému.

Na to následně naváže srovnáním jednotlivých stran a hnutí, přičemž cílem bude vyzdvihnout důležité momenty jejich prvotního volebního průlomu. Snahou bude přiblížit dopady úspěchu těchto nových formací na stranický systém, ale i srovnat společné a odlišné aspekty jejich vnitřního a vnějšího fungování.