Katechetika je vědecká disciplína, která se zabývá procesem katecheze v kontextu pastorační praxe církve. Počátky tohoto oboru v českých zemích sahají do roku 1774, kdy se stal součástí studijního programu Teologické fakulty Karlovy univerzity v Praze.
Tato práce představuje výsledky zkoumání vývoje katechetiky v českých zemích na základě písemných pramenů z období mezi lety 1920 až 1994. Byl zkoumán vývoj pojetí identity katechetiky a vybraných prvků katecheze, kterými jsou: identita katecheze, úkoly katecheze v pastorační praxi, identita a osobnost katechety, obsah a cíle katecheze, metodologie katecheze a organizace katecheze.
Sledované období bylo rozděleno do tří period na základě odlišné společenské situace a podmínek pro pastorační činnost církve. Mezníky pro určení těchto period jsou: začátek komunistické diktatury v roce 1950 a obnova demokracie v roce 1990.
Během výzkumu byla shromážděna odborná díla učitelů katechetiky z teologických fakult, českých teologů a české překlady od zahraničních autorů, které se týkají předmětu našeho výzkumu. Tato díla byla popsána a analyzována.
Práce obsahuje základní popis a krátkou charakteristiku více než jednoho sta publikací. Z každé časové periody bylo vybráno několik publikací k podrobné analýze a srovnání.
Vývoj katechetiky v Českých zemích během sledovaného období byl popsán na základě výsledků této analýzy a srovnání. O dosažené úrovni katechetiky na konci sledovaného období vypovídají Katechetické směrnice vydané Českou biskupskou konferencí v roce 1994.
Můžeme konstatovat, že ve srovnání se Všeobecným katechetickým direktoriem z roku 1971 je pedagogický přístup ke katechezi na velmi dobré úrovni, ale teologický přístup ke katechezi za tímto Direktoriem zaostává.