Charles Explorer logo
🇨🇿

Aplikace intervenčního programu hudebně-pohybové výchovy do hodin školní tělesné výchovy na ZŠ

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu |
2017

Abstrakt

Cílem příspěvku je prezentovat obsah a výsledky předvýzkumného šetření disertační práce. Využití hudebně-pohybové výchovy (HPV), která je součástí rámcově vzdělávacích programů základních škol, je ve školní praxi nedostačující.

Příčinami jsou nedostatečná příprava budoucích učitelů, málo atraktivní tradiční způsob výuky a malá nabídka moderní metodické podpory pro učitele. Proto je cílem disertační práce vytvořit nový intervenční program HPV a ověřit jeho působení na úroveň vybraných hudebně-pohybových schopností.

Příspěvek prezentuje hlavní charakteristiky intervenčního programu HPV a výsledky získané v rámci předvýzkumného ověřování programu na základní škole. Měření účinnosti hudebně pohybového programu bylo realizováno prostřednictvím testů hudebně-pohybových schopností.

Hodnocení aktuální úrovně hudebně-pohybových schopností bylo realizováno dvakrát tj. před a po ukončení intervence. Na základě výsledků testu normality distribuce dat byly použity parametrické i neparametrické statistické testy.

Experimentální soubor byl složen ze 14 studentek 2. stupně základní školy v Praze. U testů posuzujících úroveň rytmické percepce a rytmické přizpůsobivosti byly rozdíly mezi pretestem a posttestem nevýznamné.

Oproti tomu u testu dynamické rovnováhy a společné pohybové tvořivosti byly rozdíly statisticky významné. Výsledky mohly být ovlivněny malým počtem respondentek.

Předpokládáme, že výzkum vybraných aspektů v oblasti výuky hudebně-pohybové výchovy přispěje k získání dalších poznatků, které mohou pomoci k vytváření nových hudebně-pohybových programů a jejich implementaci do hodin školní tělesné výchovy.