Charles Explorer logo
🇨🇿

ÚROVEŇ FUNDAMENTÁLNÍCH POHYBOVÝCH DOVEDNOSTÍ ČESKÝCH CHLAPCŮ A DÍVEK NA KONCI PŘEDŠKOLNÍHO OBDOBÍ

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu |
2017

Abstrakt

Adekvátně zvládnuté fundamentální pohybové dovednosti (FPD) v předškolním věku jsou základem pro pozdější účast dětí v řadě rekreačních či sportovních pohybových aktivit. Cílem studie bylo zjistit aktuální úroveň FPD u českých chlapců a dívek v posledním roce předškolního období a zároveň odhalit možné pohlavní rozdíly.

Výzkumný soubor zahrnoval 121 6ti letých dětí (61 chlapců a 60 dívek) z osmi mateřských školek v pražském regionu. Pro hodnocení úrovně FPD byl použit standardizovaný motorický test "Movement Assessment Battery for Children-second version" (MABC-2).

Lehce podprůměrné hodnoty (zvláště u dívek) ukazatele celkového testového skóre (CTS) v testu MABC-2 poukazují na celkově zdravý motorický vývoj bez signifikantních pohlavních rozdílů. V subtestu jemné motoriky a rovnováhy nebyly zjištěny signifikantní rozdíly a hodnoty oscilují kolem populačního průměru.

Naopak v subtestu hrubé motoriky (míření a chytání) jsme zjistili významně horší standardní skóre u dívek v porovnání s chlapci (7,9+-1,7 vs. 9,6+-1,5; p < 0,01; r = 0,49). Nízkou úroveň dovedností z oblasti hrubé motoriky zjištěnou u dívek považujeme za důležité a zároveň varovné zjištění.

Je totiž zřejmé, že účast v řadě rekreačních a sportovních pohybových aktivit si klade za cíl zvládnuté manipulativní dovednosti typu míření, házení, chytání.