Úvod: Mechanická trombektomie (MT) je standardní léčba pacientů s akutním mozkovým infarktem. Proto jsme se rozhodli systematicky zhodnotit činnost center prov ádějících MT v České republice.
Metody: Do všech center vysoce specializované péče zajišťujících MT u pacientů s akutním iktem byl rozeslán online dotazník vycházející z mezinárodních doporučení, který monitoroval výkony provedené za rok 2016 (64 otázek zaměřených na zobrazovací metody, logistiku péče a trénink lékařů). Výsledky: Návratnost dotazníku byla 100%.
Ve 14 centrech jsou vypracovány tzv. lokální standardy. Všechna centra disponují specializovanými iktovými jednotkami.
CT v režimu 24/ 7 je k dispozici ve všech a 24/ 7 MR v 11 centrech. Vstupní zobrazení v okně do 6 hod: CT/ CTA v 11, CT/ CTA/ CTP v 6, MR/ MRA ve 2 centrech; po 6 hod od vzniku příznaků: CT/ CTA v 7, CT/ CTA/ CTP ve 14 a MR/ MRA v 5 centrech. Časné ischemické změny jsou hodnoceny ve všech centrech a kolaterální cirkulace v 8 centrech.
Intervenční specialista v režimu 24/ 7 je k dispozici ve všech centrech. Čas příjezd-punkce třísla < 60 min je sledován ve 14 a příjezd-dosažení reperfuze < 90 min v 10 centrech. Ve všech centrech je preferována analgosedace před celkovou anestezií.
Do registru (SITS-TBY) vkládá data 14/ 15 center. V roce 2016 bylo provedeno 1 053 MT (rozptyl: 17- 136/ centrum).
V roce 2016 bylo v České republice trénováno 49 lékařů a celkem 64 lékařů provádělo MT. Závěr: Výsledek sebehodnotícího dotazníku ukazuje, že Česká republika obecně disponuje dobrou dostupností a odbornou úrovní v poskytování MT u akutního mozkového infarktu.
Nicméně mezi centry existuje vysoká variabilita. Dalším krokem je kontinuální evaluace kvality prováděných MT, a to na úrovni údajů od jednotlivých pacientů.