V rámci příspěvku bude představen výzkumný projekt, jehož součástí je participace na převodu Neuropsychological Assessment Battery (NAB) do českého prostředí. Příspěvek se zaměří i na ověřování validity a možnosti využití Screeningového modulu NAB při zkoumání kognitivního deficitu u neurologických pacientů Centra pro epilepsie Nemocnice Na Homolce, konkrétně u pacientů s epilepsií a psychogenními neepileptickými záchvaty (PNES).
Objektivizace případného kognitivního deficitu je totiž důležitým aspektem diagnostického procesu u obou skupin pacientů. Svůj význam má i při volbě vhodné terapie, neboť u pacientů s PNES, kteří mají kognitivní oslabení, nejsou vhodné klasické psychoterapeutické postupy a je třeba, aby terapie i edukace byla cílená dle potřeb a možností těchto pacientů.
Měření kognitivních funkcí u pacientů s PNES je významné také kvůli sledování změn v kognitivním profilu, které může být ovlivněno samotným onemocněním či jeho léčbou. Hlavním výstupem výzkumného projektu by mělo být ověření validity české verze Screeningového modulu Neuropsychological Assessment Battery u vybrané skupiny pacientů.