Východisko: Lékovým problémem (drug-related problem, DRP) je jakýkoliv problém spojený s farmakoterapií, který brání v dosažení cílů léčby. Důsledkem může být nedostatečný efekt i nežádoucí reakce z léčby.
DRP se v klinické praxi vyskytují poměrně často. Mohou zhoršit zdravotní stav pacienta a vést ke zvýšení nákladů na zdravotní péči.
Cíl: Cílem předkládaného sdělení bylo ukázat na dvou kazuistikách pacientů po transplantaci ledvin příklady DRP a možnosti jejich řešení a diskutovat možnosti další optimalizace farmakoterapie u této skupiny pacientů. Metodika: Data prospektivní průřezové studie schválené etickou komisí byla získána v Hemodialyzačním středisku Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Od března 2016 do března 2017 byly proškoleným farmaceutem vedeny strukturované rozhovory s 211 náhodně vybranými pacienty po transplantaci ledviny a současně byla provedena revize kompletní zdravotnické dokumentace. Identifikované DRP byly roztříděny podle modifikované PCNE klasifikace V5.01.
K analýze identifikovaných lékových problémů a zhodnocení jejich klinické významnosti byl použit algoritmus SAZE. Ze získaného souboru byly vybrány dvě kazuistiky, které jsou v předloženém sdělení popsány a adekvátním způsobem diskutovány.
Výsledky: Prezentovány byly dvě modelové kazuistiky. V prvním případě bylo nalezeno 9 DRP, ve druhém 6 DRP.
Analyzována byla především antihypertenzní terapie a antiagregační léčba v primární prevenci kardiovaskulárních chorob. Závěr: Interdisciplinární spolupráce může vést k optimalizaci farmakoterapie při poskytování zdravotní péče.