Charles Explorer logo
🇨🇿

Výzkumná data na Univerzitě Karlově

Publikace na Filozofická fakulta |
2017

Abstrakt

Správa a sdílení výzkumných dat jsou jedním z témat, kterým se akademické knihovny nově zabývají v rámci podpory vědy. Praxe v České republice však dosud nebyla dostatečně zmapována.

Příspěvek shrnuje základní výsledky dotazníkového šetření, které proběhlo počátkem tohoto roku na Univerzitě Karlově v rámci mezinárodní srovnávací studie zaměřené na výzkumná data. Cílem výzkumu bylo zjistit, jaká data vědci při svém výzkumu využívají a vytvářejí, zda data sdílejí nebo jsou ochotni sdílet, do jaké míry jsou obeznámeni s principy managementu výzkumných dat, a to v různých vědních oborech.

Dotazník byl původně vytvořen pro studii ve Velké Británii, Francii a Turecku, následně byl využit ve více než patnácti dalších zemích včetně České republiky. V rámci Univerzity Karlovy bylo získáno celkem 1434 kompletních dotazníků.

Výsledky ukazují, že většina respondentů svá data nějakým způsobem sdílí, byť ne otevřeně (zcela otevřený přístup ke svým datům poskytuje pouze 14% respondentů), nicméně téměř polovina má obavy z problémů, které mohou v souvislosti se sdílením dat vzniknout, zejména z možnosti zneužití či chybné interpretace dat. Ačkoliv jsou respondenti obeznámeni se základními koncepty z oblasti managementu dat, jako jsou metadata, DOI, personální identifikátory aj., pro své stávající projekty nemají plán managementu dat a nejsou si jisti, zda takový plán je užitečný.

Značná nejistota panuje také v oblasti institucionálních doporučení týkajících se managementu dat. Celkově z výsledků i připojených komentářů vyplývá, že tato oblast je pro vědce důležitá, avšak na institucionální úrovni zatím nedořešená.