Charles Explorer logo
🇨🇿

Tlumení bolesti placebem. Metabolická aktivita mozku

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2017

Abstrakt

Placebo efekt je psychologický proces vyvolaný terapeutickým rituálem bez ohledu na to, zda jde o účelnou terapii, možná účelnou terapii nebo o terapii zjevně inertní. Navzdory původním očekáváním se zdá, že placebo ovlivňuje především prožívání nemoci, obvykle nezasahuje do pato- geneze vlastního onemocnění.

V případě ovlivnění bolesti se ukazuje, že odezva na placebo je spojena se změnami funkce struktur odpovědných za centrální regulaci nociceptivní signalizace, tedy že placebo působí nejen na úrovni prožívání, ale i na nižších úrovních nocicepce. Byla identifi- kována řada mechanismů podílejících se na placebo efektu, zejména systém endogenních opioidů, zapojeny jsou ale i další mechanismy.

K placebu existuje i jev komplementární, nocebo. Zatímco placebo efekt je pozitivní reakce, nocebo efekt je negativní.

Zatímco placebo efekt může vyvolat placebovou analgezii, nocebový efekt způsobí intenzivnější vnímání bolesti, nocebovou hyperalgezii. Ukazuje se, že zatímco z psychologického hlediska jsou oba efekty podobné a je možné je pokládat za jednu stranu téže mince, z hlediska neurobiologického jde o procesy probíhající částečně odlišným způsobem.

Rozdílnost procesů na neurobiologické úrovni demonstruje například to, že každý efekt lze utlumit podáním jiné látky. Zatímco placebovou analgezii tlumí blokace opioidních receptorů naloxonem, nocebovou hyperalgezii tlumí blokace cholecystokininových receptorů proglumidem.

Pro klinickou praxi je důležité to, že odpověď na placebo je proměnlivá v závislosti na řadě faktorů zahrnujících vedle působení lékaře, psychického stavu pacienta, jeho osobnosti a historie i genetické faktory.