Diabetické neuropatie představují heterogenní skupinu onemocnění postihujících senzorickomotorické i autonomní nervy. Nejběžnější variantou je chronická senzorimotorická distální symetrická polyneuropatie dolních končetin, jejíž klinická manifestace může nabývat různých podob od nadměrného vnímání bolesti až po úplnou absenci senzitivních vjemů.
Přidružena může být porucha motoriky i autonomní dysfunkce. Zejména v případě atypických symptomů je vždy nutno zvážit i nediabetické příčiny neuropatie.
Patogeneze diabetické neuropatie je multifaktoriální. Chronická hyperglykemie a dyslipidemie při neuspokojivé kompenzaci diabetu poškozují nervová vlákna na podkladě oxidačního stresu, metabolická dysfunkce pak vyvolá vaskulární změny.
Neuropatická bolest nastává zejména při postižení tenkých vláken a může se manifestovat již časně u prediabetu nebo u pacienta s krátkým trváním diabetu, elektromyografie nemusí v tomto případě ukázat patologický nález. Chronická bolest se promítá do psychického stavu pacienta s možným snížením kvality jeho života.
Velmi rizikové jsou ale i asymptomatické formy neuropatie, zejména pro riziko rozvoje syndromu diabetické nohy. Doporučené standardy péče zdůrazňují u diabetiků nezbytnost jak pečlivé roční kontroly nohou, tak i nutnost opakované edukace pacientů o prevenci a péči o nohy.
Management přístupu k diagnostice i léčbě neuropatické bolesti je multioborový. Samotná léčba neuropatické bolesti je svízelná a kromě kompenzace diabetu je zaměřená zejména na symptomatická farmaka. České doporučené postupy rozdělují medikaci na léky první, druhé a třetí volby. léčba se zahajuje lékem z první skupiny s respektováním komorbidit pacienta a dávky se titrují postupně k eliminaci nežádoucích účinků.
Mezinárodně respektovaný doporučený postup American Diabetes Association zdůrazňuje v první linii zejména použití pregabalinu a duloxetinu. Farmakologické postupy mohou být v případě trvající bolesti doplněny nefarmakologickými opatřeními včetně psychologické intervence.