Úvod: V minulosti byla chirurgická léčba důležitou součástí řízení tuberkulózy (TB). Dnes, s dobrou kontrolou a léčbou onemocnění, je chirurgie používána sporadicky pouze u pacientů s TBC v zemích s nízkou prevalencí.
Metody: Retrospektivní studie pacientů s TBC operovaných v 4 hrudních chirurgických centrech v České republice v roce 2016. Analýza diagnóz, typy operací a výsledků.
Výsledky: Bylo zaznamenáno celkem 6 pacientů s TB, 5 mužů a 1 žen, ve věku 23-76 let; dva pacienti byli operováni dvakrát. Bylo 5 případů plicní TB (2 lobectomie, 2 resekce klínu a 1 diagnostická operace pro rakovinu jícnu).
Jeden pacient měl izolovanou abdominální formu napodobující akutní břicho (appendectomie komplikovaná píštělí, s následnou ileocekální resekcí). U jediného pacienta byla tuberkulóza diagnostikována před operací a to až u druhé operace (resekce plic pro rakovinu, po mediastinoskopii).
Všichni pacienti byli neprodleně předáni do péče pneumologa (4-14 dní). Závěr: Nejčastěji se jedná o chirurgický zákrok pro neaktivní TB nebo náhodné nálezy.
Chirurgie pomáhá při diagnostice a stále hraje roli v léčbě onemocnění. Resekce je potenciálně léčebná a zkracuje dobu podávání antituberkulózního léku.
Hlavním problémem je nadále epidemiologie (izolace pacientů a ochrana zdravotnického personálu).