Charles Explorer logo
🇨🇿

Psychofarmaka v těhotenství a jejich dopad na neurobehaviorální vývoj dítěte I.: Antidepresiva

Publikace na Fakulta tělesné výchovy a sportu, 2. lékařská fakulta |
2017

Abstrakt

Depresivní onemocnění patří mezi nejčastější a nejzávažnější duševní poruchy. Postihuje častěji ženy, všech reprodukčních fází života, vyskytuje se i u 8-15 % těhotných žen.

Samotná deprese a její farmakoterapie mohou mít negativní následky pro plod a novorozence. Přehled shrnuje aktuální publikované údaje o vlivu prenatální expozice antidepresivům na motorický, neurokognitivní a psychický vývoj dítěte.

Antidepresiva přecházejí přes placentu do oběhu plodu a ovlivňují hladiny neurotransmiterů podílejících se na embryogenezi centrální nervové soustavy. Dostupná data ze studií nicméně ukazují, že léčba antidepresivy zřejmě nemá signifikantní negativní efekt na psychomotorický a kognitivní vývoj dítěte.

Důkazy o možném vlivu antidepresiv v těhotenství na pozdější rozvoj neurovývojových poruch u dětí (ADHD, poruchy autistického spektra) jsou nekonzistentní, ve většině případů negativní. Zvýšené riziko ADHD bylo popsáno jen po expozici bupropionem, tento nález však nebyl replikován.

Díky heterogenitě použitých metod a výsledků publikovaných studií nelze jednoznačně uzavřít, zda prenatální vystavení antidepresivům má negativní neurobehaviorální následky; nicméně se zdá, že efekt těžké neléčené deprese na vývoj chování dítěte je závažnější.