Charles Explorer logo
🇨🇿

Psychofarmaka během těhotenství - mírní, nebo zvyšují riziko pro plod? Část první: antidepresiva, antipsychotika

Publikace na Fakulta tělesné výchovy a sportu, 2. lékařská fakulta |
2017

Abstrakt

V současnosti můžeme pozorovat rostoucí trend preskripce psychofarmak u žen ve fertilním věku, také se zvyšuje i počet těch, které užívají tyto přípravky přímo během těhotenství. Hlavními skupinami psychoaktivních léků používaných v psychiatrii jsou antidepresiva, antipsychotika, stabilizátory nálady a anxiolytika.

Psychofarmaka, avšak i neléčené psychiatrické onemocnění, představují rizikový faktor pro ohrožení průběhu těhotenství, vývoje plodu a horší poporodní adaptaci exponovaného novorozence. V přehledu shrnujeme aktuální publikované údaje o efektu neléčené deprese a užívání antidepresiv i neléčených psychotických poruch a užívání antipsychotik na průběh těhotenství, vývoj plodu a časnou poporodní adaptaci novorozence.

Dle dostupných studií nemají antidepresiva a antipsychotika teratogenní potenciál a také nezvyšují, klinicky významně, riziko pro rozvoj těhotenských komplikací a narušení vývoje plodu. Avšak se zdá, že po jejich expozici roste riziko vývoje novorozeneckého syndromu z vysazení, který komplikuje časnou adaptaci dítěte.

Nicméně rizika pro plod, která s sebou nesou těžká neléčená deprese a psychotické poruchy v těhotenství, jsou závažnější než rizika spojená s užíváním antidepresiv a antipsychotik matkou během těhotenství.