Hodnocení zdravotnických technologií se dosud užívalo mnohem méně v případě zdravotnických prostředků než v případě léčivých přípravků nebo terapeutických intervencí. Ukazuje se, že problém (těžkosti s kvantitativním vyjádřením kvality života na základě pacientem vyplněného generického dotazníku) je vlastní zejména diagnostickým prost ředkům, zatímco v případě terapeutických přístrojů může být řešen v rámci komplexního hodnocení přínosu celé terapie.
Určitý pokrok přinesla myšlenka využít metody operační analýzy, zejména vícekriteriální rozhodovací metody. V posledních letech se HTA stále více používá i na úrovni jednotlivých nemocnic nebo jejich konsorcií.
Tento přístup, nazvaný hospital-based health technology assessment (HB-HTA), má ve srovnání s klasickým HTA odlišné cíle a využívá odlišné metody. V nemocnicích jsou metody HTA obvykle využity pro strategické rozhodování, pořizování a management lékařské techniky a pro hodnocení obecných otázek řízení nemocnice.
V současné době je oblast lékařských přístrojů tou, v níž je HB-HTA nejpřínosnější. Příspěvek shrnuje různé možné přístupy k HTA v rámci nemocnic a přináší příklady využití HB-HTA z praxe.