Charles Explorer logo
🇨🇿

Užívání alkoholu a s ním spojené problémy mezi studenty oboru sociální práce na vybraných univerzitách v České republice a na Slovensku - pilotní studie rizikových období

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2017

Abstrakt

Studenti oboru sociální práce se s tématem alkoholu setkávají jak v rámci svého studia, tak později v praxi. Cílem článku je popsat a analyzovat zkušenosti s užíváním alkoholu a zkušenosti s problémy, které se vážou na užívání alkoholu, u bakalářských studentů oboru sociální práce.

Výzkum byl naplánován jako výběrové dotazníkové šetření. Dotazník obsahoval 27 otázek.

Výzkumný soubor byl tvořen 302 studenty bakalářských oborů sociální práce z univerzit v Ústí nad Labem, Bratislavě a Banské Bystrici. Získaná data umožňují provádět meziskupinová srovnání.

První zkušenost s konzumací alkoholu proběhla mezi bakalářskými studenty sociální práce nejčastěji mezi 13. a 15. rokem. Zkušenost s první intoxikací se objevila relativně později, mezi 16. a 18. rokem.

Na univerzitě v Ústí nad Labem pilo v posledních třiceti dnech takřka 96 % studentů, zatímco v Bratislavě 79,8 % studentů a v Banské Bystrici 87,8 % studentů. Nejvíce studentů pilo v posledních 30 dnech víno (75,2 %) následované tvrdým alkoholem (55 %).

Méně než polovina studentů pila pivo (37,4 %) a tzv. alcopops (24,5 %). Studenti odpovídali, že alkohol nejčastěji pijí v baru (51,2 %) a doma (49,1 %).

Problémům, kterým byli studenti vystaveni v souvislosti s užíváním alkoholu, dominuje hádka/spor, poškození předmětu nebo oděvu a snížená efektivita ve škole nebo v práci. Dále byl mezi 20 až 30 procenty všech studentů zaznamenán výskyt problematické sexuální zkušenosti, problémy ve vztazích s přáteli, úraz, ztráta peněz a problémy ve vztazích s rodiči.

Užívání alkoholu se u respondentů nejeví celkově jako problematické a výsledky potvrzují závěry předešlých výzkumů.