Ačkoli medicína dovede s využitím laboratorních a zobrazovacích metod dobře definovat selhání mnoha orgánů, problematika selhání střeva - jeho definice, diagnostika a komplexní léčba - po léta unikala pozornosti. Monografie Selhání střeva a transplantace tenkého střeva je prvním uceleným dílem na českém trhu, jehož snahou je komplexně pokrýt tuto oblast.
Zatímco úvodní kapitoly knihy jsou věnovány fyziologii, patofyziologii a imunologii střeva, největšího imunitního orgánu v lidském těle, včetn ě jeho základních funkcí, další kapitoly jsou zaměřeny na diagnostiku selhání střeva a současné možnosti léčby. Vzhledem k závažnosti stavu, kterou selhání střeva představuje, nesmíme zapomínat ani na psychický stav těchto pacientů a vedle léčby těla mít trvale na mysli i léčbu jejich duše.
Zvláštní pozornost je věnována selhání střeva u dětí, které se od dospělé populace odlišuje nejen etiologií, ale i průběhem a možnostmi adaptace. Selhání tenkého střeva je život ohrožujícím stavem, který je v současnosti díky komplexní péči ve většině případů zvládnutelný.
Bezprostředně po vzniku je rozhodující role intenzivistů, intervenčních radiologů a chirurgů, směřující k záchraně života. Velký pokrok na poli metabolismu, výživy a nutrice vedl k tomu, že většina nemocných odchází z nemocnice do ambulantní péče.
Stávají se pak dlouhodobými pacienty závislými na domácí parenterální výživě. Jejich kvalita života je ovlivněna mnoha faktory a komorbiditami se stavem spojenými.
Velká část z nich vyžaduje opakované intervence, spojené s náročnými chirurgickými výkony. Správné načasování těchto intervencí a jejich precizní provedení mohou významně ovlivnit proces adaptace střeva a dosažení částečné nebo úplné nutriční nezávislosti.
Přes všechny tyto pokroky dochází u některých nemocných k závažným komplikacím, které znemožňují další podávání výživy. Pro tyto nemocné a pro pacienty s některými komplexními onemocněními dutiny břišní pak transplantace představuje jedinou alternativu přežití, často s výbornou kvalitou života.
Výsledky této léčby se trvale zlepšují, což dokladují údaje z mezinárodního registru. Kniha je průřezem mnoha odborností, které se problematikou selhání střeva zabývají.
Nejde jen o klinické lékaře, ale io další specialisty v oblasti komplementu, na jejichž nálezech je často klinický postup založený. Cílem monografie je poskyt nout čtenářům ucelený pohled na tento stav, který vyžaduje úzkou mezioborovou spolupráci všech specializací.