Metamfetamin (MA) je jednou z nejčastěji zneužívaných tvrdých drog v České republice se zvyšujícím se počtem uživatelů. Řada drogově závislých žen dokonce přechází během těhotenství z jiných tvrdých drog právě na MA. Prenatální expozice MA ovlivňuje morfologický i neurologický vývoj jejich potomků, kterým způsobuje změny v chování a kognici, ovlivňuje nocicepci a citlivost k epileptickým záchvatům.
Potomci drogově závislých matek jsou také více zanedbáváni a vystaveni dlouhodobému perinatálnímu stresu. Prenatální stres, mateřská deprivace a zanedbávání v raném věku jsou spojeny s poruchami chování, mezi které patří deprese, úzkost, změna v reprodukčním chování, zhoršení kognitivních funkcí a samotné zneužívání drog.
Naše výsledky ukazují, že kombinace perinatálního stresu a prenatální aplikace MA negativně ovlivňuje mateřské chování a senzomotorický vývoj mláďat. Nicméně se zdá, že rozhodujícím faktorem pro dané poruchy je právě MA aplikovaný v těhotenství.
Naopak, výsledky experimentu v Morrisově vodním bludišti u dospělých potkaních potomků ukazují převládající vliv postnatálního stresu vedoucího k deficitu učení a paměti.