Záněty pohlavních orgánů patří mezi nejčastější gynekologická onemocnění. Představují přibližně 20 % všech gynekologických onemocnění.
Ve většině případů jde o běžné vulvovaginální infekce, u kterých není problém správně stanovit diagnózu a provést odpovídající léčbu. Přesto se v praxi často setkáváme s postupy, kdy u žen s nespecifickými obtížemi je na základě klasických kultivačních postupů zjištěna přítomnost "potenciálně patogenních" bakterií, které jsou ovšem součástí běžného poševního osídlení.
Pozitivní výsledek tedy klinikovi nepřináší žádnou informaci - nemůže rozpoznat kolonizaci, nebo infekci, respektive roli uvedené bakterie v obtížích pacientky. Velmi častou chybou je nasazení celkové antibiotické léčby pouze na základě výsledku kultivačního vyšetření - izolované bakterie se stanovenou citlivostí.
Ve většině případů tato léčba pacientce nepomůže, naopak může klinické příznaky zhoršit. Na druhé straně záchyt jasných patogenů, jako jsou sexuálně přenosné trichomonády, chlamydie nebo gonokoky, vyžaduje okamžitou léčbu nejen pacientky, ale i všech sexuálních partnerů.
Naopak z klinické praxe prakticky vymizela mikroskopická diagnostika - bez vyhodnocení barvených preparátů nebo nativního mikroskopického vyšetření nelze provést adekvátní diagnostiku poruch poševního prostředí. Teprve v posledních letech se v rámci sledování lidského mikrobiomu (včetně poševního) dozvídáme, kterými typy bakterií je pochva osídlena a jaký význam mají pro rozvoj různých obtíží.
V pochvě se běžně vyskytují bakterie, které se běžnými kultivačními postupy nedaří izolovat. Dalším problémem je diagnostika a léčba hlubokého pánevního zánětu.
V současnosti jsou diagnostická kritéria nastavena tak, aby byl možný co nejvyšší záchyt infektů. Součástí vyšetření při podezření na hluboký pánevní zánět by měl být vždy odběr na diagnostiku přítomnosti chlamydiové infekce a kapavky.
Prodělané záněty mohou často zanechat i trvalé následky: chronický fluor, dyspareunii, neplodnost, mimoděložní těhotenství, pánevní bolest a jiné poruchy funkce. Naší snahou by měla být redukce právě těchto nežádoucích následků.