Charles Explorer logo
🇨🇿

Použití proplachového systému SUBY G u pacientů s neurogenní dysfunkcí dolních močových cest a dlouhodobě zavedeným permanentním katétrem

Publikace na Lékařská fakulta v Hradci Králové |
2017

Abstrakt

Úvod: V léčbě neurogenních dysfunkcí dolních močových cest existuje nezanedbatelná skupina pacientů, která je odkázána na dlouhodobou nebo trvalou derivaci moči permanentním katétrem (PMK). Trvale zavedený PMK přináší riziko močové infekce a při infekci "urea-splitting" kmeny pak riziko inkrustací katétru, které způsobují jeho neprůchodnost.

Mezi preventivní opatření patří časté výměny PMK, léčba močové infekce a acidifikace moči. Materiál a metoda: Do prospektivní randomizované studie bylo zařazeno 43 pacientů.

První skupina měla zavedený permanentní katétr se standardní péčí. Ve druhé skupině byl dvakrát týdně prováděn preventivně proplach katétru 100 ml roztoku URO TAINER(R) Suby G.

V obou skupinách bylo pravidelně prováděno kultivační vyšetření moči a pravidelná výměna katétru po 21 dnech. Doba studie byla devět týdnů a sledovaným parametrem byla neprůchodnost katétru při pozitivním nálezu kmene Proteus mirabilis, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiela pnemumoniae a Providencia species a symptomatická močová infekce.

Výsledky: Ve skupině s proplachy katétru jsme zaznamenali signifikantně méně epizod neprůchodnosti katétru (p-value = 0,009). Také počet symptomatických infekcí byl ve skupině s proplachy signifikantně nižší.

Studii nedokončili pro nežádoucí účinky dva pacienti ve skupině s proplachy v katétru. Závěr: Preventivní proplachy PMK u skupiny pacientů s neurogenní dysfunkcí dolních močových cest vedly k signifikantnímu snížení epizod neprůchodnosti katétru při jeho inkrustaci a také k signifikantnímu snížení počtu symptomatických močových infekcí.