Dokáží byrokraté zastoupit či nahradit politiky ve vedení města? Je jejich role přínosem nebo potenciální hrozbou, kterou je potřeba mít pod kontrolou? Prvním krokem k zodpovězení těchto širokých otázek je vyjasnění komplikovaného vztahu politiky a byrokracie. Tento článek na základě vlastních kritérií vytváří systematizaci tohoto vztahu v oblastech, které nejvíce zasahují tvorbu politiky, tj. na úrovni delegovaní úkolů, dělení pravomocí a dosahu výstupů.
Z uvedeného členění jsou dále vypracovány základní parametry byrokratické autonomie. Mezi negativní dopady absence politického vedení patří především pluralizace úředníků, odlišné priority a ztráta odpovědnosti.
V optimálních podmínkách se ovšem autonomní byrokracie může stát schopným a důvěryhodným partnerem při tvorbě a implementaci veřejné politiky. Ve Skandinávii či ve Spojených státech je byrokratická autonomie již tradičním jevem, politici a úředníci stojí bok po boku a o pravomoci se dělí.
V České republice je ovšem vztah politiky a byrokracie v akademické diskuzi a v aplikovaném výzkumu stále podceňován, přestože se různými aspekty tohoto vztahu zahraniční vědecká komunita zabývá již téměř 100 let. Pomocí unikátní systematizace vytvořené v tomto článku je možné byrokratickou autonomii popsat, a identifikovat její pozitivní či negativní dopady na chod měst a obcí.