Charles Explorer logo
🇨🇿

Infantilní hemangiomy z pohledu dermatologa

Publikace na 1. lékařská fakulta, 3. lékařská fakulta |
2017

Abstrakt

Infantilní hemangiomy (IH) patří mezi cévní anomálie. Jsou nejčastějšími benigními nádory, postihují 10-12% kojenců.

Vyšší výskyt IH je u nedonošených a nezralých dětí ženského pohlaví. Rozlišují se tři základní typy: superficiální, hluboký a smíšený IH.

Infantilní hemangiomy jsou výsledkem dysregulace vaskulogeneze a angiogeneze. IH se liší počtem, velikostí, tvarem i hloubkou průniku kůží a podkožím.

Vývoj IH je charakterizován fází růstu, která trvá v průměru 5-6 měsíců a postupně přechází v involuci trvající několik let. Uvádí se, že 90% IH spontánně involuje.

Rozsáhlé segmentální a hluboké hemangiomy vykazují růstovou aktivitu i ve 2.-3. roce života. Asi 10% IH způsobují závažné komplikace.

Volba léčebného postupu u IH vyžaduje komplexní přístup a je individuální. Lékem první volby je v současné době neselektivní betablokátor propranolol podávaný v dávce 2-3 mg/kg/den v průměru po dobu 6-7 měsíců.

Propranolol působí vazokonstrikci kapilár IH, blokuje produkci angiogenních faktorů (VEGF - vaskuloendothelial growth factor), které podporují novotvorbu cév a způsobuje apoptózu (přirozenou smrt cévních buněk). Léčbu a sledování pacientů s IH je nutné provádět v centrech se zkušenými specialisty: dětským dermatologem, pediatrem, kardiologem, onkologem, radiologem a plastickým chirurgem.

Léčba propranololem je hrazena v České republice ve 4 centrech (FN Motol, FN Královské Vinohrady, FN Brno a FN Ostrava).