Charles Explorer logo
🇨🇿

Pilotní studie komorbidity poruch příjmu potravy s užíváním návykových látek a možnosti jejího psychoterapeutického ovlivnění

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2017

Abstrakt

VÝCHODISKA: Výzkum komorbidity okruhu poruch příjmu potravy s užíváním návykových látek je tématem nabývajícím na větším významu stále častějším výskytem v klinické praxi. Závislost na návykových látkách a poruchy příjmu potravy mají obdobnou etiologii a velmi často spolu úzce souvisejí.

CÍLE: Cílem explorační studie bylo zjistit u žen trpících poruchami příjmu potravy (ve specializovaném provozu pro léčbu poruch příjmu potravy) současné užívání nějaké návykové látky. Dále pak popsat, zda existuje rozdíl mezi jednotlivými typy poruch příjmu potravy a preferencí určité drogy, a popsat, která specifická porucha příjmu potravy se nejvíce váže s užíváním alkoholu.

METODY: Aplikována byla testová baterie složená z dotazníku EAT-26, AUDIT a zkrácené verze dotazníku Maudsley Addiction Profile. Druhý zdroj dat tvoří rozhovor a následná kazuistika klientky s komorbiditou psychogenního přejídání a polymorfního užívání návykových látek v anamnéze.

Třetím zdrojem informací o této problematice bylo uskutečnění ohniskové skupiny. SOUBOR: Dotazníkového šetření se zúčastnilo 35 respondentek.

Ohniskové skupiny se zúčastnily čtyři pacientky a rozhovoru jedna pacientka. Složení dle diagnózy je 20 dívek s mentální anorexií, 12 s mentální bulimií a 3 s psychogenním přejídáním.

VÝSLEDKY: Dvě respondentky potvrdily zkušenosti s užíváním metamfetaminu. Osm respondentek má zkušenost s marihuanou.

Třináct respondentek uvádí užívání laxativ, většina z nich v nadměrných denních dávkách. Studie potvrdila, že více mají předpoklady k nadužívání alkoholu pacientky s mentální bulimií.

ZÁVĚRY: Užívání návykových látek se ve zkoumaném vzorku ukázalo jako poměrně časté. Studie splnila cíl a popsala prevalenci léčených pacientek s adiktologickou komorbiditou ve specializovaném zařízení.