Charles Explorer logo
🇨🇿

Pojetí humanity v edukační koncepci J. A. Komenského jako příspěvek k lidské budoucnosti

Publikace na Pedagogická fakulta, 3. lékařská fakulta |
2017

Abstrakt

J. A.

Komenský považuje lidskost za jednu z trvalých a rozhodujících hodnot lidstva. Pro něj není lidskost pouze cílem a základní etickou hodnotou, ale také prostředkem fungování "dobře uspořádané společnosti".

Lidská bytost není člověkem při narození, ale rodí se s vrozenou schopností stát se člověkem. Aby se člověk stal člověkem, musí rozvíjet to, co představuje jeho lidskou přirozenost, která jej odlišuje od ostatních tvorů.

Co jsou podle Komenského tyto distinkce? Schopnost rozumového rozvoje, rozvoje řeči, postupného rozvinutí pracovní činnosti a samozřejmě rozvoj citový. Proto také nazývá Komenský školy dílnami lidskosti, neboť lidé již od dětství se tu stávají vpravdě lidmi.

Neopomíjí ani výchovný proces mimo školu, když požaduje, aby také mimoškolní činnosti, včetně her, byly takové, aby neodváděly od záměru školy vychovávat lidi k lidství. Komenského důraz na humanitu jako jednu ze základních součástí vzdělávacího procesu každého člověka je sice zaměřen na jedince, avšak skrze něj cílí na lidskou společnost.

Jen tak se humanita může stát společenskou hodnotou rovněž v tom smyslu, že spoluvytváří rovnováhu mezi přirozeným egoismem a altruismem jedince. Stává se tak normotvornou inspirací a imperativem napravené společnosti.