Charles Explorer logo
🇨🇿

Vztah citrátu podaného v transfuzních přípravcích a hladiny ionizovaného kalcia u kardiochirurgických pacientů

Publikace na Lékařská fakulta v Hradci Králové |
2017

Abstrakt

Cíl studie: Cílem práce bylo zjistit, zda existuje korelace mezi dávkou podaného citrátu v transfuzních přípravcích a změnou ionizované kalcémie a detekovat výskyt perioperační hypokalcémie. Typ studie: Prospektivní, observační, neintervenčního charakteru.

Typ pracoviště: Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a jednotka intenzivní péče kardiochirurgické kliniky. Materiál a metoda: V období leden 2014 až leden 2015 byli do studie zařazeni 42 pacienti indikovaní k operačnímu výkonu v mimotělním oběhu, kteří vyžadovali léčbu transfuzními přípravky, nebo podstoupili izovolemickou hemodiluci s následnou retransfuzí plné krve.

Hodnoty arteriálních krevních plynů, acidobazické rovnováhy a mineralogramu, včetně hodnot ionizované kalcémie, byly měřeny před podáním transfuzních přípravků, poté bezprostředně po jejich podání a následně po přijetí na jednotku intenzivní péče a první pooperační den. Korelační analýzou byl hledán vztah mezi dávkou citrátu obsaženého v transfuzních přípravcích a změnou ionizované kalcémie.

Dále byla zjišťována statistická významnost změn v hodnotách ionizované kalcémie a pH, mezi jednotlivými časovými úseky měření. Výsledky: Analýzou s hladinou významnosti α = 0,01 nebyl nalezen vztah mezi dávkou podaného citrátu a změnou Ca++ s korelačním koeficientem r = - 0,21, α = 0,01.

Byl zjištěn statisticky významný pokles hodnot ionizované kalcémie po podání transfuzních přípravků (p < 0,05), ale nebyl zjištěn výskyt ionizované hypokalcémie u žádného z nemocných. Závěr: Perioperačním rutinním měřením ionizované kalcémie nebyl zjištěn vztah mezi dávkou citrátu podaného v transfuzních přípravcích a poklesem ionizované kalcémie.

Rutinní měření ionizované kalcémie může odstranit empirické bolusové podávání kalcia, které je v řadě klinických situací rizikové.