Úvod: Suplementace ß-alaninem se stává běžnou praxí u vrcholových sportovců a také se stává objektem zkoumání odborníků, především fyziologů a sportovních lékařů na celém světě. Doplněním ß-alaninu dochází k vzestupu koncentrace karnosinu ve svalových buňkách, což vede k oddálení svalové únavy a ke snazší regeneraci při opakovaných sportovních výkonech vysoké intenzity.
Karnosin je dipeptid skládající se z beta-alaninu a L-histidinu. ß-alanin má největší účinnost u výkonů, které jsou silně závislé na syntéze ATP z anaerobní glykolýzy. Cíl: Ze zkušenosti víme, že výrobci a distributoři potravních doplňků mají sklon účinky svých produktů silně nadhodnocovat.
Cílem práce je shrnout a objektivně zhodnotit efekt suplementace ß-alaninu na sportovní výkon na základě nejnovějších poznatků světového písemnictví. Metodika: Použili jsme čtyři databáze odborných prací Google Scholar, PubMed, SportDiscus a Scopus.
Na základě klíčových slov jsme vyhledávali práce od roku 1990 do současnosti. Vybírali jsme jen dvojitě zaslepené studie s kontrolní skupinou a placebem.
Výsledky: Nalezli jsme celkem 114 prací požadované kvality a 8 souborných článků typu review. Významné ergogenní účinky byly zjištěny především u netrénovaných jedinců při zátě- žových testech v laboratorních podmínkách.
Především došlo k zlepšení krátkodobých vytrvalostních výkonů v době trvání 60-240 s. Hlavní mechanismus účinků je připisován oddálení únavy díky intracelulárním pufrovacím schopnostem karnosinu, které jsou nezávislé na bikarbonátovém systému.
U dobře trénovaných sportovců je ergogenní efekt ß-alaninu menší. Vytrvalostní schopnosti se však nezvýšily.
Doporučená denní dávka (DDD) ß-alaninu je 1,6-6,4 g denně. Jediným nežádoucím účinkem ß-alaninu mohou být parestesie.
Proto se doporučuje rozdělit DDD do více dávek. Závěry: Poslední odborné práce ukazují, že u trénovaných sportovců může ß-alanin zvýšit sportovní výkon především nepřímo: zvýšením anaerobního prahu (AT), zvýšením VO2 na úrovni AT, oddálením svalové únavy, schopností zvýšit tréninkový objem či prodloužením doby do vyčerpání; vytrvalostní výkon se tak může zlepšit bez navýšení maximální aerobní kapacity. ß-alanin zlepšuje při vytrvalostních výkonech spurterské schopnosti.
Některé účinky ß-alaninu na sportovní výkon přesto zůstávají i nadále sporné. Příčinu autoři nespatřují v rozdílné metodice, ale ve značné individuální responsibilitě lidského organizmu na suplementaci tímto doplňkem stravy.