Článek přináší literární přehled zaměřený na vývoj problémového užívání opioidů (PUO) na území ČR v publikované a šedé literatuře. Vývoj PUO na území ČR lze rozdělit do 4 období, která spojuje vysoká míra injekčního užívání opioidù.
Období před rokem 1989 bylo omezeno na zneu žívání opioidních analgetik a na domácí produkty z nich (braun). První polovina 90. let je ve znamení rozvoje tzv. heroinové epidemie, kdy nelegálně dovážený heroin získává dominantní postavení na drogové scéně.
Od roku 2000 je v ČR dostupný Subutex(R) , který přibližně od roku 2002 prosakuje na černý trh na principu prodeje a nákupu malých přebytečných množství buprenorfinu získaných uživateli při tzv. doctor shopping. Nárůst problémového užívání buprenorfinu z černého trhu souvisí se snížením poptávky po heroinu a redukcí trhu s heroinem.
V současné době je buprenorfin nejčastìji užívaným opioidem mezi PUO v ČR. V posledních pěti letech je pozorován opětovný nárůst užívání opioidních analgetik, zejména v krajích, kde je tradičně vysoká míra PUO.
Zneužívání buprenorfinu i opioidních analgetik souvisí s omezenou finanční a místní dostupností opiátové substituční léčby (OST) v ČR. Míra PUO v ČR dosahovala v roce 2015 odhadem 12,7 tis. uživatelů z celkového počtu 46,9 tis. problémových uživatelů drog (tj. 27,1 %).
Na vývoji PUO jsou patrná období zneužívání opioidních analgetik a později substitučních přípravků charakterizovaná vysokou mírou samozásobitelství a neorganizovaného trhu na jedné straně a vysoce organizovaného komerčního trhu s heroinem na straně druhé. PUO v ČR je charakteristické vysokou mírou injekčního užívání, a i proto představuje značný veřejnozdravotní problém.
Je potřeba zvýšit dostupnost specifických léčebných a harm reduction intervencí pro PUO, zejména OST.