Charles Explorer logo
🇨🇿

Kvalita života osob se sluchovým postižením

Publikace

Abstrakt

Disertační práce s názvem Kvalita života osob se sluchovým postižením se zaměřuje na aktuální problematiku týkající se hodnocení kvality života u dospělých osob se sluchovým postižením v České republice. Koncepčním východiskem předkládané práce je aktuální odborné paradigma, kladoucí důraz na well-being v životě jedinců se specifickými potřebami.

Text pojednává o multidimenzionálním charakteru pojmů kvalita života a kvalita života týkající se zdraví. Osvětluje subjektivní a objektivní část tohoto širokého a aktuálního konceptu.

Jedna teoretická kapitola práce je zaměřena na oblast sluchového postižení u dospělých osob v souvislosti s aspekty, které se váží ke kvalitě života u této skupiny populace. Zmíněny jsou rysy osobnosti člověka se sluchovým postižením a aktuální společenská problematika, která se váže ke sluchové ztrátě a potažmo se promítá do celkového hodnocení kvality života osob s tímto senzorickým postižením.

Jedna z podkapitol této části textu se věnuje klíčovým faktorům, které ovlivňují osobní prožívání kvality života v případě sluchové ztráty. Výzkumná část práce se zabývá metodikou, průběhem a vyhodnocením provedených kvantitativních a kvalitativních výzkumných šetření.

V rámci kvantitativního šetření byly použity dva dotazníky (autorský dotazník a dotazník Světové zdravotnické organizace WHOQOL - BREF a Disabilities module). Kvalitativní část výzkumu proběhla formou otevřených písemných vyjádření, kdy respondenti sdělovali, co si představují pod pojmem kvalitní život.

Sebraná data byla komplexně metodologicky a statisticky zpracována. Výsledky provedeného šetření poukazují na dílčí změny ve vnímání a prožívání kvality života v případě přítomnosti sluchového postižení.

Komplexní zhodnocení řešené problematiky však nepoukazuje na výrazné změny oproti majoritní populaci.