Biochemické složení listoví vypovídá spolu s dalšími indikátory (např. obsahem jednotlivých minerálních živin, obsahem vody) o aktuálním fyziologickém stavu listoví a potažmo stromu. Za biochemické indikátory fyziologického stavu rost- lin můžeme považovat široké a různorodé spektrum látek, které mají konkrétní funkce ve fyziologických procesech rostliny.
V mnohých případech jde o látky, jejichž obsah či aktivita se mění v závislosti na vnějších podmínkách prostředí, pod vlivem stresových faktorů (dostupnost živin, klimatické podmínky, inter- akce s dalšími organismy). Biochemické změny, které nastanou u rostlin v dů- sledku působení stresorů, jsou nazývány indikátory stresu, pokud jsou v určitých mezích úměrné velikosti stresového zatížení a jsou zároveň měřitelné (Ernst, Peterson 1994).
Pod pojmem nespecifický indikátor stresu rozumíme, že daný indikátor stresu - např. obsah dané biochemické látky - reaguje na soubor růz- ných faktorů prostředí a není vždy možné jednoznačně určit přesnou konkrétní příčinu změny fyziologického stavu stromu. V mnohých případech nespecifické indikátory vypovídají o reakci stromu na soubor různých nepříznivých vnějších faktorů.
Důležitým kritériem, aby mohla být daná charakteristika označována jako biochemický indikátor stresu, je její stabilita během ročního i diurnálního cyklu, a dále snadnost a dostupnost jejího získání (Wild, Schmitt 1995).