Charles Explorer logo
🇨🇿

Bez hranic : Umění v Jáchymově a Krušnohoří mezi gotikou a renesancí

Publikace

Abstrakt

Právě ukončená úspěšná výstava Bez hranic : Umění v Krušnohoří mezi gotikou a renesancí v Národní galerii v Praze představila neobyčejné kulturní bohatství severozápadních Čech v 13.-16. století. Po pražské přehlídce se výstava opět vrací zpět do regionu, konkrétně do Královské mincovny v Jáchymově.

Zmenšená repríza výstavy Bez hranic obrací pozornost přímo k tématu uměleckých památek gotiky a renesance dochovaných v Krušných horách, jejichž pořízení bylo různými způsoby spojeno s horní činností. Dolování nerostného bohatství ukrytého v horách na severozápadní hranici Čech se stalo dynamickým faktorem pro rozvoj měst a městeček položených přímo v Krušných horách, do jejichž podoby významně zasáhla zejména stříbrná horečka probíhající v závěru 15. a v první polovině 16. století.

Z dolování vzácných kovů a z obchodu s rudami bohatli v této době především majitelé konkrétních krušnohorských panství, mezi něž patřil například cisterciácký klášter v Oseku, šlechtické rody Lobkoviců (Kadaň), Weitmilů (Chomutov), Fictumů či Šumburků (Chomutovsko a Kadaňsko) a v okolí Jáchymova především rod Šliků. Vysoké výnosy z těžby rud umožnily náročnou uměleckou reprezentaci těchto rodů, ale i královských měst podílejících se významně na rudném obchodu (např.

Most). Jáchymovu, městu založeném po objevení mohutných stříbrných ložisek roku 1516, bude věnována jedna ze tří částí výstavy.

V autentických prostorách představíme činnost jáchymovské mincovny (medaile, tolary), městská privilegia vydaná králem Ferdinandem I. Habsburským (iluminované znakové listiny) či vzácné knihy upomínající na humanisticky a reformačně naladěné intelektuály působící v Jáchymově (Mathesius, Kopp z Raumenthalu, Agricola ad.).