Na území střední Evropy se vyskytuje pouze jediný druh tohoto řádu, kudlanka nábožná (Mantis religiosa Linné, 1758). Kudlanka nábožná je rozšířena v jižní a střední Evropě, v Asii (až po Japonsko) a Africe.
Zavlečená byla do Severní a Jižní Ameriky (Bolívie, Jamajka, USA a Kanada) a Austrálie. Severní hranice jejího rozšíření v Evropě sahá až po 53° s. š. a prochází Belgií, severním Německem, jižním Polskem, Ukrajinou a Ruskem.
Ojedinělé nálezy jsou známé až z Lotyšska. V ČR byla kudlanka nábožná dlouho považována za vzácný teplomilný prvek s rozšířením omezeným pouze na nejteplejší místa jižní Moravy.
Samičky kudlanky nábožné kladou koncem srpna, v září nebo v říjnu asi 200 vajíček do kokonů (ooték), které umisťují na kameny a pevnější zbytky rostlin blízko povrchu země. Na jaře se z vajíček líhnou larvy.
Ty se postupně svlékají v dospělce. Dospělí nebo téměř dospělí jedinci se objevují opět až koncem léta.
V tomto období jsou kudlanky nábožné také snadněji nalezitelné, což je výhodou pro případný biomonitoring. V posledních letech kudlanka nábožná expanduje stále více na sever Moravy a do české části Slezska.
Byla zaznamenána až na hranicích s Polskem. V Čechách byla považována za nepůvodní zavlečený druh, zmiňovaný pouze v šedesátých letech minulého století na Třeboňsku.
Od roku 2000 je však tento druh pravidelně monitorován na několika lokalitách v Polabí. Na mnohých z nich byl prokázán i její vývoj.
Je nanejvýše pravděpodobné, že kudlanka nábožná se v posledních dvaceti letech poměrně rychle šíří na celém území Moravy do nejteplejších míst Čech a osídluje stále nové lokality. Avšak její rozšíření je zatím pouze ostrůvkovité, většinou vázané na zachovalejší, přírodně cenné biotopy.
Proto je nutné tento druh i nadále považovat za hodnotný prvek fauny České republiky zasluhující patřičnou ochranu.