Ischemická choroba dolních končetin je onemocnění charakterizované stenózou či okluzí jedné či více periferních tepen, nejčastěji podmíněné aterosklerotickým procesem. V iniciálním stadiu může být asymptomatické, typicky se však projevuje intermitentními klaudikacemi, v pokročilejším stadiu pak klidovými bolestmi, či dokonce vývojem defektů dolních končetin.
Ischemie může být akutní, spojená až s ohrožením končetiny, avšak nejčastěji je průběh choroby chronický, s pomalou progresí. Přesto je prognóza pacientů závažná; vzhledem k systémové povaze aterosklerózy je jejich kardiovaskulární morbidita i mortalita značná.
V základní diagnostice se kromě fyzikálního vyšetření uplatňuje zejména měření indexu kotníkového tlaku pomocí dopplerovského detektoru, eventuálně oscilometricky. K přesnějšímu zobrazení tepenného postižení se používá CT angiografie či digitální subtrakční angiografie.
Cílem léčby akutní končetinové ischemie je obnovení krevního proudu a záchrana končetiny i života pacienta. Cílem léčby u nemocných s chronickou ischemickou chorobou dolních končetin je jednak snížení kardiovaskulárního rizika, jednak zlepšení symptomů a zabránění progrese choroby.
Konzervativní terapie zahrnuje intervenci rizikových faktorů, antiagregancia, pohybovou i farmakologickou léčbu klaudikací. Pacienti s pokročilou formou onemocnění jsou indikováni k revaskularizační léčbě (operační a/nebo radiointervenční).