Charles Explorer logo
🇬🇧

Co nám řeknou statistiky úlovků sportovních rybářů o dlouhodobých trendech u populací sladkovodních ryb?

Publication at Faculty of Science |
2018

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Abstract

Sportovní rybaření je oblíbenou rekreační aktivitou a zároveň významným způsobem interakce člověka s přírodou. Má výrazný dopad na rybí populace a vodní ekosystémy.

Ve sladkých vodách se v posledních desetiletích sportovní rybářství stalo nejdůležitějším a nejvlivnějším faktorem, který negativně ovlivňuje rybí populace. Česká republika disponuje světově unikátním a vysoce kvalitním způsobem sběru rybářských dat v podobě výkazů úlovků. Vyhodnocování podobných dat může fungovat jako plošný způsob monitoringu trendů v poklesu či nárůstu početnosti u rybích populací.

Cílem této studie bylo vyhodnocení dlouhodobých trendů v úlovcích rybářsky či ochranářsky významných skupin ryb. Hlavním cílem výzkumu bylo zjistit, jestli vykazují klíčové skupiny ryb rostoucí či klesající tendenci v úlovcích rybářů, což signalizuje nárůst či pokles jejich početnosti v přírodě.

Dlouhodobé trendy byly pozorovány u lososovitých druhů (lipan podhorní, pstruh obecný), reofilních druhů (jelec jesen, jelec tloušť, parma obecná, podoustev obecná, ostroretka stěhovavá), a dravých druhů (štika obecná, candát obecný, okoun říční, sumec velký, mník jednovousý). Data byla sebrána z 250 rybářských revírů během 12 let a obsahují 3.5 milionu ulovených ryb.

U lososovitých ryb jsme zjistili klesající početnost u lipana, ale rostoucí u pstruha. U reofilních ryb jsme zjistili klesající trend u všech druhů.

U dravých ryb jsme zjistili klesající trend u štiky, candáta, okouna, a mníka, ale rostoucí u sumce. Statistiky rybářských úlovků jsou silným a doposud ne plně využitým datovým souborem, kterému by se měla v budoucnu věnovat pozornost.