Cílem práce je posoudit, do jaké míry byl utilitarismus ovlivněn dvěma vlivnými osobnostmi osvícenské éry, Charles-Louis de Montesquieuem a François-Marie Arouetem, známým pod pseudonymem Voltaire. Smyslem práce je přiblížit téma, které je celkově opomíjeno a není mu věnována taková pozornost, kterou by zcela jistě zasluhovalo.
Utilitarismus byl ovlivněn mnoha mysliteli a teoretiky, jakými byli například Helvétius, Beccaria, Diderot, Locke, Hume, Montesquieu a Voltaire. Práce se zaměří na dva posledně zmiňované myslitele.
Jeden představuje politickou ctnost a lásku ke svobodě a republice, druhý zosobňuje filozofické dialogy, satiru popularizačního rázu a veřejné mínění. Oba však mají několik věcí společných - osvícenství, morální filozofii a prokazatelný vliv na utilitarismus, jak se příspěvek bude snažit dokázat.
Zaměří se na Voltairův přínos k teorii užitku prostřednictvím jeho nejslavnějšího románu Candide a na Montesquieův postoj k reformě trestního práva, které měly za cíl dokázat společnosti potřebu používat rozum, což je jeden z aspektů, po kterém toužili i utilitaristé.