Charles Explorer logo
🇨🇿

Vydávání a interpretace Patočkovy pozůstalosti: Pokus o znovuotevření diskuse

Publikace |
2017

Abstrakt

Tato diskusní studie si klade za cíl znovu otevřít debatu nad vydáváním a interpretací díla českého filosofa Jana Patočky (1907-1977). Příspěvek je rozdělen do tří navzájem propoje-ných kroků: 1) Nejprve se věnuje specifickému charakteru Patočkovy pozůstalosti, jejíž velká část se původně zachovala pouze v rukopisné podobě a jež je zároveň roztříštěna do několika tematických okruhů. 2) Dále se příspěvek zaměřuje na dlouhodobou snahu tuto pozůstalost zpracovat a vydat.

Zvláštní pozornost je při tom věnována české edici Patočkových Sebraných spisů, která dodnes není uzavřena a kolem které se rozvinula řada bouřlivých diskusí. 3) V návaznosti na to je předvedeno, že s podobnými problémy jako editoři Sebraných spisů se musejí potýkat také ti, kdo chtějí Patočkovo dílo vlastním způsobem interpretovat. Touto cestou příspěvek ukazuje, že problémy spjaté jak s vydáváním, tak s interpretací Patočkova díla se odvíjejí právě od specifického charakteru Patočkovy pozůstalosti.

Chceme-li se tedy v Pa-točkově obsáhlém díle zorientovat a porozumět mu, bude nejprve potřeba vyložit všechny osobní, a společensko-politické a intelektuální souvislosti, ve kterých vznikalo. Ve svém závěru proto studie volá po důkladném a komplexním zpracování Patočkovy biografie, které by ovšem nemělo být jen záležitostí filosofů, jak tomu bylo doposud, nýbrž také historiků. [Poznámka autora: Tato diskusní studie představuje zkrácenou a upravenou verzi první části knihy Koncept racionální civilizace, kterou ve spolupráci s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy vydalo nakladatelství Togga (Homolka, J.

Koncept racionální civilizace. Patočkovo pojetí modernity ve světle civilizační analýzy.

Praha, Togga 2016, s. 31-71).]