Cíl. Cílem této studie je modelovat a odhadnout míru rizikových faktorů pro jednotlivé projevy suicidálního chování (myšlenky, plány a pokusy) u českých adolescentů.
Metody. Studie využívá vybraných dat (N = 5999) z Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) 2015, kam byly zařazeny otázky, mapující relevantní faktory pro suicidální chování (včetně expozice a zájem o publikované sebevraždy v médiích a expozice sebevraždě někoho blízkého v okolí adolescenta).
Výsledky. Analýza dat prostřednictvím binární vícerozměrné logistické regrese pak odhalila modely samostatně konstruované pro suicidální myšlenky, plány a pokusy (zvlášť pro chlapce a pro dívky), jež ukázaly, že tyto expozice jsou vedle vybraných indikátorů rizikového chování, jako jsou pravidelné denní kouření, spokojenost se vztahem k rodičům a sebevražda někoho blízkého v okolí, významnými prediktory suicidálního chování adolescentů.
Závěry. S ohledem na nalezené rizikové faktory by bylo vhodné, aby média při publikování následovala manuál prevence sebevražednosti pro novináře vytvořený pro tyto účely WHO a zároveň aby adolescenti byly vhodnou psychologickou a mediální výukou instruováni, jak s takovými informacemi nakládat.