Článek přináší rekapitulaci postupů používaných v léčbě obsedantně kompulzivní poruchy a přehled nových terapeutických strategií této závažné poruchy, a to v oblasti farmakoterapie, psychoterapie, stimulačních a neurochirurgických metod. Dlouhodobě je v léčbě obsedantně kompulzivní poruchy dobře dokumentovaná účinnost podávání antidepresiv inhibujících vychytávání serotoninu (SSRI).
K dispozici je stále více informací o efektivitě augmentace antidepresiv atypickými antipsychotiky. Slibně se rozvíjející oblast farmakoterapie této závažné poruchy představují léky ovlivňující glutamátergní dráhu.
Psychoterapií s nejlépe prokázanou účinností je kognitivně behaviorální psychoterapie, jako účinný se jeví i nový způsob poskytování této psychoterapie pomocí internetu a on-line modulů. Novým přístupem v psychoterapii obsedantně kompulzivní poruchy je Akceptace Commmitment Therapy, Terapie přijetí a závazku.
V poslední době se věnuje více pozornosti také práci s akomodací příznaků rodinou pacienta. Další možnosti léčby představují stimulační metody, jako je repetitivní transkraniální magnetická stimulace (rTMS) a transkraniální stimulace přímým proudem (tDCS).
Pro pacienty rezistentní na léčbu může přinášet účinnou alternativu léčby neurochirurgie s možností provedení ablativních zákroků nebo hluboké mozkové stimulace.