Charles Explorer logo
🇨🇿

O kryptoftalmu. (2. česká studie)

Publikace na Ústřední knihovna, 3. lékařská fakulta |
2015

Abstrakt

Cíl: Seznámit s 2. českou studii o kryptoftalmu a s vlastním chirurgickým řešením. Sestava: Chlapec s jednostranným kryptoftalmem vlevo byl léčen od dvou do dvaceti let.

Děvče bylo léčeno od čtyř měsíců do pěti let pro abortivní krytopftalmus s mikroblefaronem vpravo, kompletní kryptoftalmus vlevo na řešení čeká. Chirurgické metody a výsledky: Autoři prezentují chirurgické postupy na horních a dolních víčkách a očních anomáliích bulbů obou pacientů. Úspěšná rekonstrukce oční štěrbiny u chlapce proběhla v několika fázích.

Chirurgické řešení se skládalo z jednotlivých fází: vkládání postupně zvětšujícího se konvexně-konkávního kruhovitého implantátu (silikonový kaučuk) směřujících k modelování oční štěrbiny, enukleace rudimentárního bulbu, rekonstrukce dna oční štěrbiny pomocí kožních retroaurikulárních štěpů a uvolnění dolní přechodné řasy pomocí metodiky cul-de-sac. Přiměřeně hluboká oční štěrbina umožnila dobrou pozici pro estetickou protézu.

Enukleovaný bulbus byl atypického tvaru, připomínal přesýpací hodiny. Rohovka byla nahrazena tenkou fibrózní membránou, duhovka a čočka nebyly odhaleny.

Gliomatózně přestavěná sítnice byla téměř totálně amována a optický nerv byl hypoplastický. U děvčete byla ve věku 17 měsíců provedena úprava kolobomu horního víčka pomocí otočného laloku z dolního víčka.

Současně byl odstraněn dermoid z rohovky (histologicky verifikován). Horní fornix byl formován pomocí kulové krycí folie (silikonový kaučuk) před a po rekonstrukci horního víčka.

Závěr: Plastické rekonstrukce vyžadovaly nutnost trpělivého přístupu bez snahy o okamžitý efekt. Významnou roli hrály dočasné implantáty z biomedicínského silikonového kaučuku.