Charles Explorer logo
🇨🇿

Hrudní výpotek na scintigrafii plicní perfuze

Publikace |
2017

Abstrakt

77letý pacient byl odeslán na scintigrafii plic pro dušnost. Pacient se léčil s chronickou myeloidní leukemií, v anamnéze měl opakované hrudní výpotky.

Na scintigrafii plicní perfuze byl zachycen defekt perfuze nesegmentárního charakteru v dolním poli plicním vpravo, proto bylo provedeno snímání SPECT/CT. To potvrdilo oboustranný pohrudniční výpotek, větší vpravo, který korespondoval s perfuzním defektem.

Abychom zjistili, zda se jedná o opouzdřenou nebo volnou tekutinu a upřesnili interpretaci ve vztahu k embolii do plicnice, provedli jsme ještě boční snímky vstoje. Defekt perfuze částečně změnil polohu a obě plíce změnily tvar (výrazněji pravá plíce) - dorsální okraj se změnil z rovného na konvexní (Obr. 3).

To potvrdilo částečně volnou tekutinu. Fluidothorax může imitovat segmentární i nesegmentární defekty perfuze a někdy nemusí být na RTG snímku patrný.

Jednou z jeho možných příčin může být i embolie do plicnice. Metoda SPECT/CT je vhodnou metodou k posouzení podílu fluidothoraxu, ale i jiných parenchymových změn na scintigraficky zachycených změnách perfuze.

Pokud SPECT/CT není k dispozici, může u většího fluidothoraxu pomoci scintigrafické vyšetření vstoje v bočních pohledech. Embolii do plicnice jsme vyloučili a další klinický průběh tento závěr potvrdil.

Pacientovi byla poté provedena hrudní punkce s vypuštěním výpotku a dušnost ustoupila.