Arnobius ze Sikky je jedním z méně známých latinsky píšících křesťanských autorů. Je autorem jediného dochovaného díla, apologie Adversus nationes, kterou sepsal pravděpodobně v období Diokleciánova pronásledování křesťanů nebo krátce po něm.
Zvláštní pozornost zasluhuje Arnobiovo jedinečné pojetí křesťanství. Dílo bylo totiž zřejmě psáno krátce po autorově konverzi a zachycuje proto zcela specifickým způsobem, jakoby zvnějšku, pohled na křesťanské společenství.
Z tohoto důvodu se autor nevěnuje většině dobových věroučných otázek, není informován o interním dění v církvi. Jeho situace je tedy v mnohém podobná situaci dnešní společnosti, mající nevelký vhled do situace a věroučných specifik církve.
Na druhé straně je však Arnobius coby původem pohan velice dobře vzdělán v pohanské mytologii a teologii. Právě pro tyto znalosti, jež neváhá ve svém textu demonstrovat, je Arnobius cenným pramenem informací také pro zájemce o antické náboženství, religionisty, filosofy a historiky starověku.
Naším cílem bylo nabídnout českému čtenáři studii o Arnobiově postoji ke křesťanství, řecké filosofii a náboženství, doplněnou o historický kontext. Nedílnou součástí této práce je také historicky první překlad apologie Adversus nationes do češtiny.
Navzdory svému názvu neobsahuje kniha překlad Minuciova dialogu Octavius. Ten je však pro svou dialogickou formu a tematické zaměření užit v textu studie jako stěžejní materiál pro komparaci teologických motivů.