Charles Explorer logo
🇨🇿

Strukturální změny štěpu z hamstringu způsobené fixačním materiálem a jejich vliv na biomechanické vlastnosti náhrady LCA

Publikace na 1. lékařská fakulta, 2. lékařská fakulta |
2017

Abstrakt

ÚČEL STUDIE. Štíhlé štěpy se běžně používají při rekonstrukci ACL. Účelem naší studie je stanovit účinky fixace suspenze ve srovnání s transfixací křížového přetížení a účinky strukturálního poškození při přípravě štěpu na biomechanické vlastnosti štěpu. MATERIÁL A METODY Návrh studie je kadaverická biomechanická laboratorní studie.

Bylo použito 38 vzorků čerstvého zmrzlého lidského štěpu od 19 dárců. Štěpy byly testovány na jejich zatěžovací vlastnosti. Jedna polovina každého vzorku byla zavěšena přes kolík o průměru 3,3 mm, druhá polovina byla držena kolíkem o průměru 3,3 mm, aby simulovala techniku křížového přichycení.

Byl proveden jediný nárazový test a byla zaznamenána síla při selhání, prodloužení a zrychlení / zpomalení každého štěpu a bylo vypočteno zatížení síly vs. prodloužení vzorků štěpu. Výsledky pro zavěšené a křížové štěpky byly analyzovány metodou ANOVA, porovnáním štěpů od každého dárce.

VÝSLEDKY Konečná síla dvojsložkového graci- lisového štěpu byla 1287 +- 134 N, když byla zavěšena nad kolíkem, síla křížového kolísání byla 833 +/- 111 N. Pro dvouřetězcové semitendinosové štěpy byly síly 1883 +/- 198 a 997 +/- 234 N.

Tudíž zatížení při poruše pro metodu křížového přichycení je pouze 64,7% nebo 52,9% podle způsobu zavěšení. DISKUSE Strukturální poškození štěpu významně snižuje sílu štěpu.

Také rozsáhlé šití při přípravě štěpu snižuje jeho sílu. ZÁVĚRY Metody fixace, které nezasahují do struktury štěpu, by měly být použity ke snížení rizika selhání štěpu.