kolorektálního karcinomu a jejich podíl bude podle všech predikcí významně stoupat. Analýza kvality péče poskytnuté seniorům a její výsledky se proto v současnosti stále více dostávají do popředí klinického zájmu.
Cílem práce bylo na vlastním souboru pacientů zhodnotit, v jaké míře jsou dodržovány standardy onkologické léčby kolorektálního karcinomu u seniorů a jaký je výskyt závažných pooperačních komplikací v porovnání s mladšími pacienty. Metoda: Byla provedena retrospektivní analýza dat 170 pacientů s diagnózou kolorektálního karcinomu, kteří podstoupili v letech 2014 a 2015 elektivní kurativní resekční operaci.
Pacienti byli rozděleni do tří věkových skupin (<60 let, 60MINUS SIGN 79 let, GREATER-THAN OR EQUAL TO80 let). Sledována byla předoperační klasifikace ASA (American Society of Anesthesiologists), stadium nádoru (0-IV) a jeho lokalizace (kolon, rektum), výskyt závažných pooperačních komplikací 3MINUS SIGN 5 stupně dle klasifikace Clavien-Dindo a dodržení onkologických standardů v jednotlivých věkových skupinách.
Výsledky: Pacienti starší 80 let měli signifikantně vyšší ASA skóre (p=0,0001) a signifikantně vyšší nádorové stadium dle TNM klasifikace (p=0,0413) ve srovnání s mladšími nemocnými. Vyšší četnost závažných pooperačních komplikací (<60 let - 14 %, 60MINUS SIGN 79 let - 13 %, GREATER-THAN OR EQUAL TO 0 let MINUS SIGN 30 %, p=0,1499) u seniorů nedosáhla statistické významnosti, signifikantně častěji však byla modifikována onkologická léčba (<60 let - 6 %, 60MINUS SIGN 79 let - 9 %, GREATER-THAN OR EQUAL TO80 let MINUS SIGN 30 %, p=0,0095) proti ostatním věkovým skupinám.
Závěr: Standardní postupy onkologické multimodální léčby kolorektálního karcinomu jsou obecně použitelné i u vybraných seniorů starších osmdesáti let. Vypracování spolehlivějších metod predikce rizik pooperačních komplikací se může stát nástrojem modifikujícím léčbu a zlepšujícím výsledky chirurgické péče o staré pacienty.